4399 252 0933
نوشته های تازه

زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو

مقدمه هنگامی که انسان خود را شناخت به این اصل پی برد که برای زنده ماندن نیاز به تامین غذا دارد. برای زیستن، کار کردن و لذت بردن از زندگی نیاز به نگهداری از اندام و اعضای بدن خود دارد. این قضیه برای تمام وسایل و امکاناتی که روزمره در

ادامه مطلب »

چگونه میزان روغن موتور را با استفاده از گیج تشخیص بدهیم؟

برای اینکه موتور ماشین شما عمر بیشتری داشته باشد، لازم است که همیشه میزان روغن مناسب را داشته باشد. همچنان که شما رانندگی می کنید، مقداری از روغن شما مصرف می شود و مقدار آن کاهش می یابد. در نتیجه، اصطحکاک بالا میرود و موتور سریعتر فرسوده می شود.با چک

ادامه مطلب »

نقش اساسی برف پاک کن در فراهم نمودن امنیت سرنشینان خودرو

شاید تاکنون به نقش برف پاک کن خودروها در فراهم نمودن امنیت و سلامت سرنشینان خودرو فکر نکرده اید و یا اهمیت چندانی به بررسی وضعیت تیغه های برف پاک کن خود نداده اید. در این مقاله می خواهیم به رابطه میان سلامت و ایمنی در زمان رانندگی و سلامت

ادامه مطلب »

برف پاک کن چیست؟

برف پاک کن ابزاری  برای از بین بردن باران ، ذرات کثیفی و گاهی اوقات حتی برف و یخ از شیشه جلو اتومبیل یا شیشه عقب استفاده می باشد. یک برف پاک کن عموما از یک بازو تشکیل شده است ، که یک تیغه لاستیکی بلند به سر این بازو

ادامه مطلب »

۷ نشانه تعویض برف پاک کن

علایمی که نشان می دهد تیغه های برف پاک کن نیاز به تعویض دارند کارشناسان وسایل نقلیه توصیه می کنند که تیغه برف پاک کن می بایست هر شش ماه یکبار بررسی شود و حداقل سالی یک بار تعویض گردد. ممکن است راننده در حین رانندگی متوجه تغییر در دید

ادامه مطلب »

وظیفه شمع خودرو چیست؟

شمع، روشنی بخش دنیای تاریک درون موتور قطعه ای کوچک با مسئولیتی عظیم به بزرگی تاریخ صنعت و تکنولوژی. از چرخش چرخ های صنعت تا آرامش لذت بخش سفر با خودرویتان به همراه آنهایی که دوستشان دارید و با اطمینان خاطر پدال گاز را می فشارید و پیش می روید، همه

ادامه مطلب »

۱۲ نشانه عیب موتور با دیدن شمع

آیا تابحال شمع خودروی خود را تعویض نموده اید؟ آیا به وضعیت شمع ها دقت نموده اید؟ آیا می دانید که می توانید با بررسی وضعیت شمع ها به وجود مشکل و یا نقص در موتور خودروی خود پی ببرید؟ در زیر به بررسی ۱۲ نشانه عیب موتور با دیدن

ادامه مطلب »

چگونه بوش بهترین پیشنهاد انتخاب شمع مناسب را می دهد؟

سفارش شمع توسط سازنده خودرو هنگامی که کارخانه سازنده خودرو قصد انتخاب یک شمع برای موتور مورد نظر خود را دارد با انتخاب بوش بعنوان سازنده شمع بر سر نوع و کد حراراتی و هر آن چیزی که یک موتور در بهترین حالت عملکرد خود باشد به توافق می رسد.

ادامه مطلب »
آخرین دیدگاه‌ها

  از کجا بدانیم تسمه تایم باید عوض شود؟

  عناوین مقاله
  تسمه تایم چیست و چرا باید تعویض شود؟

  تسمه تایم (Timing Belt) مهم ترین تسمه در موتور است. یک تسمه دندانه دار است که میل بادامک موتور را به کار می اندازد. برای این به آن تسمه تایم می گویند که زمان بندی دقیق دریچه ها را با حرکت بالا و پایین پیستون ها را انجام می دهد.
  با توجه اهمیت بسیار زیاد تسمه تایم در موتور، در این مقاله به بررسی اینکه از کجا بدانیم تسمه تایم باید عوض شود می پردازیم.

  چه زمانی لازم است تسمه تایم را تعویض کنیم؟

  در اغلب خودرو ها مدت زمان لازم برای تعویض تسمه تایم بین 60,000 تا 80,000 کیلومتر می باشد. برای بعضی از ماشینهای مدرن این زمان طولانی تر نیز می باشد. بعضی از سازندگان خودرو برای این کار زمان تعیین کرده اند (مثال : هر 3 سال ). برای اینکه بدانید کی باید تسمه تایم را عوض کنید باید موتور خودروی تان را بشناسید، زیرا که همه خودرو ها دارای تسمه تایم نمی باشند. زمان مناسب توصیه شده معمولا در بروشورها، دفترچه راهنما و یا برگ های گارانتی که با خودروی شما همراه است نوشته شده است. چنانچه یکبار اقدام به تعویض تسمه تایم اصلی خودرو خود کرده اید برای پیدا کردن این پاسخ  به دفترچه راهنمای تسمه تایمی که خرید کرده اید مراجعه کنید.

  چرا تسمه تایم نیاز به تعویض دارد؟

  1. تسمه تایم، با گذر زمان، کهنه و فرسوده می شود. در شکل زیر تصویر تسمه تایم کهنه را می توانید ببینید. اگر تسمه تایم پاره شود، موتور از حرکت باز می ایستد و نیاز به تعمیر پیدا می کند و هزینه تعمیر بستگی به نوع آسیب خواهد داشت. اگر خودرو دارای یک موتور تداخلی باشد هزینه ممکن است بالا باشد.

  2. دلیل دیگر این است که با گذر زمان، تسمه تایم کش می آید. از نشانه های تسمه تایم کش آمده، کم شدن قدرت، کند شدن سواری و روشن شدن چراغ هشدار موتور می باشد. در بعضی از خودروها، یک تسمه تایم کش آمده ممکن است باعث ایجاد یک صدای لرزش مبهم از سمت مکان تسمه تایم هم شود.

  آیا می توان از یک تسمه تایم بیش از مدت تعیین شده نیز استفاده کرد؟

   بله، در بعضی از موارد. ما به خودرو هایی برخورد می کنیم که با طی کردن مسافت های زیادی همچنان آن را عوض نکرده اند. در حقیقت، همچنان که روی این مقاله کار می کنیم، در رابطه با یک هوندا آکورد متعلق به یکی از دوستمان بحث میکنیم. او 160 هزار کیلومتر رانده است و تسمه تایمش را هرگز عوض نکرده است. می گوید : “من هروقت تسمه تایم را بررسی کردم، شرایطش مناسب بوده است.” و این حرفی است که او می زند. از سوی دیگر، گزارش های زیادی از پاره شدن زودهنگام تسمه تایم ها می رسد. حال چگونه بفهمیم که آیا تسمه تایم در شرایط خوبی است یا باید هرچه سریعتر عوض شود؟

  آیا شرایط تسمه تایم می تواند بررسی شود؟

  بله، تسمه تایم بواسطه لایه های پلاستیکی یا فلزی محافظت شده اند. مکانیک شما می تواند با کنار دادن یکی از آن لایه ها، شرایط تسمه تایم را به شما بگوید. برای مثال، تسمه تایم در تصویر اول، متعلق به بی ام و که 67,000 هزار کیلومتر طی شده می باشد. مالک آن تصمیم گرفت تا شرایط تسمه تایم را بررسی کند قبل از اینکه آنرا برای یک سفر بلند مدت استفاده کند. بنا بر نظر مکانیک، تسمه در شرایط خوبی است و فعلا می تواند استفاده شود اما در تصویر بعد، با توجه به مسافت 130.000 کیلومتر طی شده توسط این خودرو، تسمه تایم نیز در شرایط نامناسبی قرار داشته و می بایست تعویض گردد.

  تسمه تایم با 67,000 کیلومتر . این تسمه به نظر می آید که در شرایط خوبی باشد.
  تسمه تایم 130,000 کیلومتر . تسمه به نظر آسیب دیده و کهنه می رسد.
  در صورت پاره شدن تسمه تایم چه اتفاقی می افتد؟

  دو نوع موتور وجود دارد: تداخلی و غیر تداخلی. در یک موتور تداخلی، اگر تسمه تایم در زمان روشن بودن موتور پاره شود، موتور آسیب جدی می ببیند (موتورهای تولید داخل ایران تداخلی هستند). در موتور غیر تداخلی، اگر تسمه تایم در زمان روشن بودن موتور پاره شود، موتور از حرکت باز می ایستد، اما موتور کمتر آسیب می بیند. تفاوت در این است که ،در یک موتور تداخلی، دریچه هایی که کاملا باز (پایین) هستند، با پیستون که در حال رفتن به موقعیت بالایی اش هست برخورد می کنند که موجب خسارت زیادی به موتور می گردد.

  آیا هنگام تعویض تسمه تایم باید دیگر قطعات یدکی مرتبط را نیز تعویض کرد؟

  لازم نیست، اما معمولا پیشنهاد می شود. در بعضی از خودروها، پیش بینی می شود که سفت کننده تسمه در مسافت های بالا دچار مشکل شود. پمپ آب نیز با گذر زمان کهنه و فرسوده می شود. از آنجایی که باز و بسته کردن تسمه تایم به لحاظ فنی دردسرهای خود را دارد برای مثال فراموشی اینکه از کدوم طرف باید دوباره بسته شود و هم از بُعد هزینه و اجرت نصب پس منطقی است که بهمراه تسمه تایم سایر اجزا نیز تعویض گردد.

  آیا همه خودرو ها دارای تسمه تایم هستند؟

  خیر، بیشتر خودروهای جدید دارای زنجیر تایم می باشند. زنجیر تایم  به ندرت نیاز به تعویض دارد.

  چگونه بفهمیم که خودرویمان دارای تسمه تایم است یا زنجیر تایم؟

  دفترچه راهنمای خودرویتان را  مطالعه کنید و یا با تعمیرکارتان تماس بگیرید و یا در هنگام تعویض روغن از مکانیک تان بپرسید. همچنین از گوگل و کارشناسان بوش یدک نیز می توانید کمک بگیرید.

  آیا تعویض تسمه تایم توسط خود ما امکانپذیر است؟

  اگر دارای مهارت های تکنیکی هستید و ابزار و دفترچه راهنما برای تعمیرات کارخانه را دارید، می توانید انجام دهید. انجام این کار در بعضی از خودرو ها آسان می باشد و در بعضی از خودروها لازم است که کارهای زیادی انجام بگیرد. در یک خودروی کوچک چهار سیلندری مانند پراید، برای مثال، می توانید در عرض چند دقیقه انجام شود اما در یک ماشین دارای موتور وی6 (V6) که به صورت عرضی سوار شده است، فضای بین قابها و موتور محدود است. قسمت سخت معمولا تعویض تسمه سفت کن بخاطر سفت بودن پیچی است که آن را نگه می دارد و ممکن است برای بیرون آوردن آن نیاز به یک کشنده خاص داشته باشید. همچنین پیچ تسمه سفت کن هم نیاز دارد تا بعد از جا انداختن تسمه جدید به طرز درست و مناسبی قرار بگیرد. قسمت سخت دیگر تنظیم زمان بندی است که بسیار مهم است. پس پیشنهاد می شود با احتیاط و در صورت امکان اینکار را به تعمیرکار حاذق سپرده شود.

  آیا تسمه تایم تاریخ انقضا دارد؟

  بله, تسمه تایم از لحظه تولید توسط شرکت های سازنده معتبر مانند بوش، در صورت استفاده، از لحظه نصب 70000 کیلومتر و در درون جعبه که به آن شلف تایم گفته می شود در صورتیکه از جعبه بیرون نیاید تا 5 یا 6 سال بعد از تولید قابل استفاده می باشد.

  کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان یدک افزار تهیه شده است. کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

  جستجو در مقالات

  نوشته های تازه

  برف پاک کن چیست؟

  برف پاک کن ابزاری  برای از بین بردن باران ، ذرات کثیفی و گاهی اوقات حتی برف و یخ از شیشه جلو اتومبیل

  ادامه مطلب »

  وظیفه شمع خودرو چیست؟

  شمع، روشنی بخش دنیای تاریک درون موتور قطعه ای کوچک با مسئولیتی عظیم به بزرگی تاریخ صنعت و تکنولوژی. از چرخش چرخ های صنعت

  ادامه مطلب »

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  یدک افزار
  ارسال از طریق واتس اپ

  برای رهگیری سفارشتان شماره سفارش و ایمیلی که درهنگام ثبت سفارش وارد کردید را در این قسمت وارد و کلید رهگیری را فشار دهید.

  عضویت در سایت