4399 252 0933
نوشته های تازه

زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو

مقدمه هنگامی که انسان خود را شناخت به این اصل پی برد که برای زنده ماندن نیاز به تامین غذا دارد. برای زیستن، کار کردن و لذت بردن از زندگی نیاز به نگهداری از اندام و اعضای بدن خود دارد. این قضیه برای تمام وسایل و امکاناتی که روزمره در

ادامه مطلب »

چگونه میزان روغن موتور را با استفاده از گیج تشخیص بدهیم؟

برای اینکه موتور ماشین شما عمر بیشتری داشته باشد، لازم است که همیشه میزان روغن مناسب را داشته باشد. همچنان که شما رانندگی می کنید، مقداری از روغن شما مصرف می شود و مقدار آن کاهش می یابد. در نتیجه، اصطحکاک بالا میرود و موتور سریعتر فرسوده می شود.با چک

ادامه مطلب »

نقش اساسی برف پاک کن در فراهم نمودن امنیت سرنشینان خودرو

شاید تاکنون به نقش برف پاک کن خودروها در فراهم نمودن امنیت و سلامت سرنشینان خودرو فکر نکرده اید و یا اهمیت چندانی به بررسی وضعیت تیغه های برف پاک کن خود نداده اید. در این مقاله می خواهیم به رابطه میان سلامت و ایمنی در زمان رانندگی و سلامت

ادامه مطلب »

برف پاک کن چیست؟

برف پاک کن ابزاری  برای از بین بردن باران ، ذرات کثیفی و گاهی اوقات حتی برف و یخ از شیشه جلو اتومبیل یا شیشه عقب استفاده می باشد. یک برف پاک کن عموما از یک بازو تشکیل شده است ، که یک تیغه لاستیکی بلند به سر این بازو

ادامه مطلب »

۷ نشانه تعویض برف پاک کن

علایمی که نشان می دهد تیغه های برف پاک کن نیاز به تعویض دارند کارشناسان وسایل نقلیه توصیه می کنند که تیغه برف پاک کن می بایست هر شش ماه یکبار بررسی شود و حداقل سالی یک بار تعویض گردد. ممکن است راننده در حین رانندگی متوجه تغییر در دید

ادامه مطلب »

وظیفه شمع خودرو چیست؟

شمع، روشنی بخش دنیای تاریک درون موتور قطعه ای کوچک با مسئولیتی عظیم به بزرگی تاریخ صنعت و تکنولوژی. از چرخش چرخ های صنعت تا آرامش لذت بخش سفر با خودرویتان به همراه آنهایی که دوستشان دارید و با اطمینان خاطر پدال گاز را می فشارید و پیش می روید، همه

ادامه مطلب »

۱۲ نشانه عیب موتور با دیدن شمع

آیا تابحال شمع خودروی خود را تعویض نموده اید؟ آیا به وضعیت شمع ها دقت نموده اید؟ آیا می دانید که می توانید با بررسی وضعیت شمع ها به وجود مشکل و یا نقص در موتور خودروی خود پی ببرید؟ در زیر به بررسی ۱۲ نشانه عیب موتور با دیدن

ادامه مطلب »

چگونه بوش بهترین پیشنهاد انتخاب شمع مناسب را می دهد؟

سفارش شمع توسط سازنده خودرو هنگامی که کارخانه سازنده خودرو قصد انتخاب یک شمع برای موتور مورد نظر خود را دارد با انتخاب بوش بعنوان سازنده شمع بر سر نوع و کد حراراتی و هر آن چیزی که یک موتور در بهترین حالت عملکرد خود باشد به توافق می رسد.

ادامه مطلب »
آخرین دیدگاه‌ها

  تسمه یا زنجیر تایم چیست؟

  تسمه یا زنجیر تایم یکی از اجزای موتورهای احتراق داخلی است که وظیفه آن هماهنگ نمودن چرخش میل بادامک و میل لنگ می باشد که در نتیجه آن  سوپاپ های موتور در زمان ورود سوخت و خروج دود با زمانبندی مناسب باز یا  بسته می شود. در یک موتور تداخلی، زنجیر یا تسمه تایم با زمانبندی مناسب برای جلوگیری از برخورد پیستون به سوپاپ ها بسیار حیاتی است. در شکل زیر می توانید تفاوت موتورهای تداخلی با موتورهای غیر تداخلی را ملاحظه نمایید.

  موتور تداخلی: در صورت باز بودن کامل سوپاپ و بالا بودن پیستون به دلیل عدم زمان بندی مناسب، برخورد صورت می پذیرد.

  موتور غیرتداخلی: در صورت باز بودن کامل سوپاپ و بالا بودن پیستون به دلیل عدم زمان بندی مناسب، برخورد صورت نمی پذیرد.

  تسمه تایم

  تسمه تایم معمولا لاستیک دارای دندانه هایی بر روی سطح داخلی خود می باشند. اولین بار تسمه تایم در سال ۱۹۴۵ استفاده شد. در دهه ۱۹۵۰ بیل دوین، “پنهارد” که یک موتور مخصوص مسابقه با کیفیت بالا تولید نمود که از سیلندرهای نورتن مانکس بهره می برد. او از یک لاستیک دندانه دار به منظور گردش میل بادامک بالای هر یک از سیلندرهای نورتن استفاده نمود. این موتور توانست در مسابقه ملی Sports Car Club of America (SCCA) در سال ۱۹۵۶ برنده شود.

  در سال ۱۹۶۲، گلاس ۱۰۰۴ اولین خودروی تولید انبوه بود که در آن از یک موتور با میل بادامک فوقانی به همراه تسمه تایم استفاده گردید. در اوایل دهه ۱۹۶۰ موتورهای دو میل بادامکه دارای تسمه تایم، بصورت انبوه در خودروهای Fiat 124 مورد بهره برداری قرار گرفت.

  زنجیر تایم
  Timing-Chain-Components-01

  زنجیر تایم از نظر ظاهری شبیه به زنجیر دوچرخه است و عملکردی مشابه با تسمه تایم دارد ولی دارای طول عمر بالاتری می باشند. برخی از کارخانه های سازنده خودرو توصیه می کنند در بازه های زمانی معینی تعویض گردند و برخی دیگر اظهار دارند تا پایان عمر خودرو قابل استفاده اند و نیاز به تعویض ندارند.

  مقایسه زنجیر تایم با تسمه تایم

  1.اغلب سازندگان خودرو به سمت استفاده از تسمه بجای زنجیر رفته اند.

  2.مزیت تسمه نسبت به زنجیر بی صدا بودن آن در حین کار است در حالیکه زنجیر نسبت به تسمه صدای بیشتری تولید می کند.

  3.از نظر قیمت، تسمه ها ارزانتر از زنجیر است.

  4.تسمه ها با اینکه مقاومت بالایی دارند ولی بتدریج فرسوده می شوند و می بایست بصورت دوره ای تعویض گردند. اغلب سازندگان خودرو توصیه می کنند که تسمه تایم می بایست در هر ۴۰٫۰۰۰ تا ۱۰۰٫۰۰۰ مایل تعویض گردند.تسمه تایم از میان مجموعه ای از پولی ها و سفت کننده ها عبور کرده که همواره تحت فشار می باشند. بدلیل وجود این تنش ها این پولی های نیز دچار فرسودگی شده و می بایست همزمان با تعویض تسمه تایم، تعویض گردند. اغلب سازندگان خودرو توصیه میکنند که پمپ آب نیز در هربار تعویض تسمه تایم می بایست تعویض گردد زیرا دارای طول عمری مشابه با تسمه بوده و دچار فرسودگی می شود. با توجه به تعویض پولی ها و پمپ آب، هزینه تمام شده تعویض تسمه ها بالاست.

  6.در صورت پارگی زنجیر میزان خسارت بیشتر از تسمه تایم می باشد. زیرا در صورت پاره شدن تسمه تایم فقط قسمت بالایی موتور آسیب می بیند  و می بایست تعمیر گردد در حالیکه در صورت پاره شدن زنجیر بدلیل بالا بودن میزان خسارت، تعویض موتور ارزانتر از تعمیر آن خواهد بود.

  7.زنجیر چرخ ها نیز همانند تسمه تایم ها، دارای سفت کننده می باشند تا در محل خود ثابت بمانند و میزان فشار این سفت کننده ها با فشار روغن کنترل می شود و در صورت افت فشار روغن به هر دلیلی، سفت کننده ها از کار می افتند و در نتیجه زنجیر از حالت صحیح خارج می شود و زمانبندی بهم می خورد.

  8.زنجیر تایم تاثیری بر روی پمپ آب ندارد و به همین دلیل در زمان تعویض زنجیر، معمولا نیازی به تعویض پمپ آب نیست.

  9.زنجیر تایم برخلاف تسمه تایم نیاز به روغنکاری دارد.

  چرا بجای تسمه یا زنجیر  تایم از چرخ دنده استفاده نمی کنند؟

  شاید این سوال به ذهن شما رسیده باشد که چرا بجای استفاده از تسمه یا زنجیر تایم که امکان پاره شدن و بروز آسیب های شدید به موتور در آن وجود دارد از چرخ دنده ها استفاده نمی شود که به نظر مقاومت بالاتری دارند!

  استفاده از تسمه یا زنجیر تایم بجای چرخ دنده، به طراحان موتور اجازه می دهد تا میل بادامک ها را در فاصله دورتری از میل لنگ ها قرار دهند و در موتورها با میل بادامک چندتایی نیز استفاده از زنجیر و یا تسمه تایم این امکان را می دهد تا میل بادامک ها در فاصله بیشتری از هم قرار داده شوند.

  نتیجه گیری

  خیلی مهم است که تسمه تایم را در بازه ی زمانی و طول عمر استاندارد تعویض کنیم. با تعویض در موعدد مقرر شده توسط کارخانه سازنده تسمه تایم می توانیم از خطرات احتمالی ناشی از عیب تسمه تایم و همچنین هزینه ی بسیار زیادی که برای خودرو دارد اجتناب کنیم.

  کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان یدک افزار تهیه شده است. کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

  جستجو در مقالات

  نوشته های تازه

  برف پاک کن چیست؟

  برف پاک کن ابزاری  برای از بین بردن باران ، ذرات کثیفی و گاهی اوقات حتی برف و یخ از شیشه جلو اتومبیل

  ادامه مطلب »

  وظیفه شمع خودرو چیست؟

  شمع، روشنی بخش دنیای تاریک درون موتور قطعه ای کوچک با مسئولیتی عظیم به بزرگی تاریخ صنعت و تکنولوژی. از چرخش چرخ های صنعت

  ادامه مطلب »

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  یدک افزار
  ارسال از طریق واتس اپ

  برای رهگیری سفارشتان شماره سفارش و ایمیلی که درهنگام ثبت سفارش وارد کردید را در این قسمت وارد و کلید رهگیری را فشار دهید.

  عضویت در سایت