4399 252 0933
نوشته های تازه

زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو

مقدمه هنگامی که انسان خود را شناخت به این اصل پی برد که برای زنده ماندن نیاز به تامین غذا دارد. برای زیستن، کار کردن و لذت بردن از زندگی نیاز به نگهداری از اندام و اعضای بدن خود دارد. این قضیه برای تمام وسایل و امکاناتی که روزمره در

ادامه مطلب »

چگونه میزان روغن موتور را با استفاده از گیج تشخیص بدهیم؟

برای اینکه موتور ماشین شما عمر بیشتری داشته باشد، لازم است که همیشه میزان روغن مناسب را داشته باشد. همچنان که شما رانندگی می کنید، مقداری از روغن شما مصرف می شود و مقدار آن کاهش می یابد. در نتیجه، اصطحکاک بالا میرود و موتور سریعتر فرسوده می شود.با چک

ادامه مطلب »

نقش اساسی برف پاک کن در فراهم نمودن امنیت سرنشینان خودرو

شاید تاکنون به نقش برف پاک کن خودروها در فراهم نمودن امنیت و سلامت سرنشینان خودرو فکر نکرده اید و یا اهمیت چندانی به بررسی وضعیت تیغه های برف پاک کن خود نداده اید. در این مقاله می خواهیم به رابطه میان سلامت و ایمنی در زمان رانندگی و سلامت

ادامه مطلب »

برف پاک کن چیست؟

برف پاک کن ابزاری  برای از بین بردن باران ، ذرات کثیفی و گاهی اوقات حتی برف و یخ از شیشه جلو اتومبیل یا شیشه عقب استفاده می باشد. یک برف پاک کن عموما از یک بازو تشکیل شده است ، که یک تیغه لاستیکی بلند به سر این بازو

ادامه مطلب »

۷ نشانه تعویض برف پاک کن

علایمی که نشان می دهد تیغه های برف پاک کن نیاز به تعویض دارند کارشناسان وسایل نقلیه توصیه می کنند که تیغه برف پاک کن می بایست هر شش ماه یکبار بررسی شود و حداقل سالی یک بار تعویض گردد. ممکن است راننده در حین رانندگی متوجه تغییر در دید

ادامه مطلب »

وظیفه شمع خودرو چیست؟

شمع، روشنی بخش دنیای تاریک درون موتور قطعه ای کوچک با مسئولیتی عظیم به بزرگی تاریخ صنعت و تکنولوژی. از چرخش چرخ های صنعت تا آرامش لذت بخش سفر با خودرویتان به همراه آنهایی که دوستشان دارید و با اطمینان خاطر پدال گاز را می فشارید و پیش می روید، همه

ادامه مطلب »

۱۲ نشانه عیب موتور با دیدن شمع

آیا تابحال شمع خودروی خود را تعویض نموده اید؟ آیا به وضعیت شمع ها دقت نموده اید؟ آیا می دانید که می توانید با بررسی وضعیت شمع ها به وجود مشکل و یا نقص در موتور خودروی خود پی ببرید؟ در زیر به بررسی ۱۲ نشانه عیب موتور با دیدن

ادامه مطلب »

چگونه بوش بهترین پیشنهاد انتخاب شمع مناسب را می دهد؟

سفارش شمع توسط سازنده خودرو هنگامی که کارخانه سازنده خودرو قصد انتخاب یک شمع برای موتور مورد نظر خود را دارد با انتخاب بوش بعنوان سازنده شمع بر سر نوع و کد حراراتی و هر آن چیزی که یک موتور در بهترین حالت عملکرد خود باشد به توافق می رسد.

ادامه مطلب »
آخرین دیدگاه‌ها

  زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو

  مقدمه

  هنگامی که انسان خود را شناخت به این اصل پی برد که برای زنده ماندن نیاز به تامین غذا دارد. برای زیستن، کار کردن و لذت بردن از زندگی نیاز به نگهداری از اندام و اعضای بدن خود دارد. این قضیه برای تمام وسایل و امکاناتی که روزمره در زندگی ما وجود دارند و باعث رفاه و آسایش می شوند نیز صادق است. همانطور که یک خودرو به لحاظ کاربرد می تواند جزء جدا نشدنی زندگی انسان ها باشد و برای مصارف گوناگون استفاده شود، عدم نگهداری صحیح آن نیز می تواند روزهای رنج آوری را برای انسان ها رقم بزند. در این مقاله کوتاه بر آن شدیم تا در مورد نگهداری خودرو و زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو و راه های تشخیص هنگام فرا رسیدن تعویض آن، توضیحاتی کوتاه و کاربردی ارایه کنیم، پس با ما همراه شوید.

  وظیفه روغن موتور چیست؟

  یک موتور دارای اجزای متحرک است که حرکت می کند و می چرخد. موتورهای با کیفیت حرارت زیادی تولید می کنند و دارای قطعات پیچیده تری مانند دریچه سوپاپ زمان دار، شارژرهای توربو و پمپ های فشار بالا هستند. روغن موتور علاوه بر شستشوی قطعات و شناور نگه داشتن قطعات در خود، وظیفه خنک‌کاری موتور را نیز بر عهده دارد. بنابراین تمام این قطعات نیازمند به روغن می باشند. برای انجام این کار می بایست فشار روغن به اندازه ای باشد تا بتواند در بخش های مختلف موتور جریان یابد. این امر توسط پمپ روغن که در واقع قلب تپنده موتور است صورت می پذیرد و روغن را در فیلتر ها و سیستم روان کننده موتور جریان می دهد. تمامی موتورهای مدرن نمی توانند بیش از چند دقیقه بدون روغن کار کنند. یک موتور معمولی چهار سیلندر به تقریبا 4 لیتر  روغن نیاز دارند. یک موتور بزرگتر نیازش هم بیشتر است. 
  بخشی از روغن در زمان روشن بودن موتور مصرف می شود و باقی آن نیز فاسد، آلوده و کهنه می شود. به این دلیل، روغن موتور و فیلتر روغن باید در مسافت های معین عوض شود. بسیاری از مشکلات موتور در اثر عدم تعویض به موقع روغن است.

  چند وقت یک بار خودرو نیاز به تعویض روغن دارد؟
  1. سازندگان خودرو زمان های متفاوتی را برای خودرو های متفاوت پیشنهاد می دهند، معمولا بین 5000  و 7.500 کیلومتر یا بین 4 و 6 ماه، که برای رانندگی در شرایط عادی می باشد.
  2. زمان های تعویض روغن برای شرایط سخت کوتاه تر است و معمولا بین 3500 و 5000 کیلومتر یا 3 تا 4 ماه می باشد. شرایط سخت، از جمله رانندگی در جاده های خاکی، رفت و آمد در مسافت های کوتاه در دماهای پایین، رفت و آمد های طولانی، بکسل کردن می باشد.
  3. همچنین زمان های مناسب برای تعویض روغن را می توانید در دفترچه راهنمای خودرو یا بروشور گارانتی آن پیدا کنید.
  4. حتی اگر در شرایط عادی می رانید، زمان تعویض روغن را چیزی بین شرایط عادی و سخت در نظر بگیرید (کمی زود تر از شرایط عادی).
  5. اگر خودروی شما دارای توربو شارژر است یا علاقه مند به رانندگی پرشور و هیجانی هستید و یا بکسل می کنید، روغن خودرویتان را زودتر عوض کنید.
  6. اگر روغن های گران قیمت ترکیبی استفاده کنید، می توانید بیشتر آنها را نگاه دارید، ولی همیشه مخزن روغن را پر نگه دارید.
  7. اگر در بیشتر اوقات در اتوبان ها رانندگی کنید روغن شما هنگام تعویض تمیز می ماند.
  8. در رانندگی های معمولی، پیشنهاد ما برای تعویض روغن هر 5000 مایل تا 8000 کیلومتر یا هر 4 ماه (یا زودتر اگر سازنده خودرو گفته باشد).

  یکی از راه های فهمیدن لزوم تعویض روغن این است که با میله مخصوص در مخزن آن فرو ببریم.در این صورت از مقدار روغن موجود در مخزن توسط نشانه های روی میله مشخص است.

  سیستم پایش عمر روغن چیست؟

  بسیاری از خودروهای مدرن دارای سیستم نمایش عمر روغن می باشند که در هنگام لزوم  در خصوص فرا رسیدن زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو پیام می دهد. با این وجود در بسیاری از این خودور ها این سیستم هیچ هشداری نسبت به کثیفی روغن و یا پایین بودن میزان آن نمی دهد و فقط  مسافت طی شده و زمان را از آخرین تعویض روغن نشان می دهد. با در نظر گرفتن شیوه رانندگی شما، این بدین معنی است که تایمر باید در هر تعویض روغن ریست شود تا بتواند دقیق کار کند. مواردی مشاهده شده که بدلیل ریست نکردن تایمر به هر دلیلی، باعث تعمیرات و سرویس های بسیاری شده است.
  از آنجایی که تمامی موتورها نیازمند روغن می باشند، کنترل میزان روغن بسیار اهمیت دارد و می بایست مرتبا کنترل گردد. عدم تعویض به موقع و مصرف بیش از حد روغن موتور موجب بروز مشکلات زیر می گردد:

  1. تشکیل لجن در موتور
  2. یاتاقان زدن
  3. آسیب دیدن پیستون ها
  4. آسیب دیدن بادامک ها و میل بادمک
  5. آسیب دیدن پمپ روغن
  6. از کار افتادگی تسمه تایم
  7. فرسوده شدن موتور

  در اغلب خودرو ها هیچ چراغ هشداری برای پایین بودن میزان روغن وجود ندارد. باید توسط خود مالک با میله مخصوص کنترل شود.

  انواع روغن موتور
  1. روغن سنتتیک

  این نوع روغن  از با ترکیبات شیمیای و در آزمایشگاه تولید می شود و معمولا دارای ترکیبات ضد زنگ و ضدخوردگی برای حفاظت از اجزای موتور و قطعات می باشند. روغن مصنوعی توسط انسان با استفاده از فرمول مشخص تولید شده است و اکثرا در ماشین آلات مدرن کاربرد دارد. روغن سنتتیک، مخصوصا در دماهای شدید دوام بالایی دارد. اما همچنان قسمت های متحرک و چرخنده موتور آن را کهنه و کثیف می کنند. فلز، خاک و اکسیدان ها نیز با روغن ترکیب می شوند.
  روغن سنتتیک (ترکیبی) برای وزن های بالا و موتورهای توربوشارژ بهتر است اما باید در فواصل زمانی معین عوض شود. بسیاری از خودروهای جدید نیازمند روغن های مصنوعی هستند. مزایای این دسته از روغن ها عبارتند از:

  1. مقاومت در برابر اکسید شدن
  2. غیر سمی بودن
  3. کارآیی بالاتر
  4.  عمر طولانی تر
  5. جلوگیری از خوردگی قطعات
  2. روغن معدنی

   این روغن از آلکان‌های آلی یک منبع معدنی و از تقطیر نفت بدست می آید. روغن‌های معدنی ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین روغن موتورهاست و برای موتور خودروهای قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  3. روغن نیمه سنتتیک

   این روغن ترکیبی از دو روغن بالاست. این دسته از روغن ها شاید به خوبی روغن های سنتتیک نباشند ولی از روغن های معدنی بهتر می باشند و در شرایط سخت موتور عملکرد خوبی دارند.

  آیا اگر مسافت زیادی را طی نکردیم، بازهم باید در زمان تعیین شده روغن را عوض کنیم؟

  سازندگان خودرو با در نظر گرفتن استاندارد 20000  کیلومتر در سال، پیشنهاد می کنند که روغن را هر 4-6 ماه و یا بنا بر مسافت طی شده عوض کنیم. اگر در طی چهار ماه چندین هزار کیلومتر رانندگی کردید، اشکالی برای تعویض در 5 یا 6 ماه بجای 4 ماه ندارد.

  کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان یدک افزار تهیه شده است. کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

  جستجو در مقالات

  نوشته های تازه

  برف پاک کن چیست؟

  برف پاک کن ابزاری  برای از بین بردن باران ، ذرات کثیفی و گاهی اوقات حتی برف و یخ از شیشه جلو اتومبیل

  ادامه مطلب »

  وظیفه شمع خودرو چیست؟

  شمع، روشنی بخش دنیای تاریک درون موتور قطعه ای کوچک با مسئولیتی عظیم به بزرگی تاریخ صنعت و تکنولوژی. از چرخش چرخ های صنعت

  ادامه مطلب »

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  یدک افزار
  ارسال از طریق واتس اپ

  برای رهگیری سفارشتان شماره سفارش و ایمیلی که درهنگام ثبت سفارش وارد کردید را در این قسمت وارد و کلید رهگیری را فشار دهید.

  عضویت در سایت