4399 252 0933
نوشته های تازه

زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو

مقدمه هنگامی که انسان خود را شناخت به این اصل پی برد که برای زنده ماندن نیاز به تامین غذا دارد. برای زیستن، کار کردن و لذت بردن از زندگی نیاز به نگهداری از اندام و اعضای بدن خود دارد. این قضیه برای تمام وسایل و امکاناتی که روزمره در

ادامه مطلب »

چگونه میزان روغن موتور را با استفاده از گیج تشخیص بدهیم؟

برای اینکه موتور ماشین شما عمر بیشتری داشته باشد، لازم است که همیشه میزان روغن مناسب را داشته باشد. همچنان که شما رانندگی می کنید، مقداری از روغن شما مصرف می شود و مقدار آن کاهش می یابد. در نتیجه، اصطحکاک بالا میرود و موتور سریعتر فرسوده می شود.با چک

ادامه مطلب »

نقش اساسی برف پاک کن در فراهم نمودن امنیت سرنشینان خودرو

شاید تاکنون به نقش برف پاک کن خودروها در فراهم نمودن امنیت و سلامت سرنشینان خودرو فکر نکرده اید و یا اهمیت چندانی به بررسی وضعیت تیغه های برف پاک کن خود نداده اید. در این مقاله می خواهیم به رابطه میان سلامت و ایمنی در زمان رانندگی و سلامت

ادامه مطلب »

برف پاک کن چیست؟

برف پاک کن ابزاری  برای از بین بردن باران ، ذرات کثیفی و گاهی اوقات حتی برف و یخ از شیشه جلو اتومبیل یا شیشه عقب استفاده می باشد. یک برف پاک کن عموما از یک بازو تشکیل شده است ، که یک تیغه لاستیکی بلند به سر این بازو

ادامه مطلب »

۷ نشانه تعویض برف پاک کن

علایمی که نشان می دهد تیغه های برف پاک کن نیاز به تعویض دارند کارشناسان وسایل نقلیه توصیه می کنند که تیغه برف پاک کن می بایست هر شش ماه یکبار بررسی شود و حداقل سالی یک بار تعویض گردد. ممکن است راننده در حین رانندگی متوجه تغییر در دید

ادامه مطلب »

وظیفه شمع خودرو چیست؟

شمع، روشنی بخش دنیای تاریک درون موتور قطعه ای کوچک با مسئولیتی عظیم به بزرگی تاریخ صنعت و تکنولوژی. از چرخش چرخ های صنعت تا آرامش لذت بخش سفر با خودرویتان به همراه آنهایی که دوستشان دارید و با اطمینان خاطر پدال گاز را می فشارید و پیش می روید، همه

ادامه مطلب »

۱۲ نشانه عیب موتور با دیدن شمع

آیا تابحال شمع خودروی خود را تعویض نموده اید؟ آیا به وضعیت شمع ها دقت نموده اید؟ آیا می دانید که می توانید با بررسی وضعیت شمع ها به وجود مشکل و یا نقص در موتور خودروی خود پی ببرید؟ در زیر به بررسی ۱۲ نشانه عیب موتور با دیدن

ادامه مطلب »

چگونه بوش بهترین پیشنهاد انتخاب شمع مناسب را می دهد؟

سفارش شمع توسط سازنده خودرو هنگامی که کارخانه سازنده خودرو قصد انتخاب یک شمع برای موتور مورد نظر خود را دارد با انتخاب بوش بعنوان سازنده شمع بر سر نوع و کد حراراتی و هر آن چیزی که یک موتور در بهترین حالت عملکرد خود باشد به توافق می رسد.

ادامه مطلب »
آخرین دیدگاه‌ها

  چه موقع باید شمع خودرو را عوض کنیم؟

  مقدمه

  اگر خودروی شما درست استارت می خورد و به نرمی حرکت می کند یعنی اینکه بخوبی از آن نگهداری کرده اید. همچنین یعنی اینکه شمع های موتور درست کار میکنند. آنها باعث احتراق،مخلوط فشرده هوا و سوخت در سیلندر ها می شوند و باعث می شود خودروی شما شروع به حرکت کند.نگهداری و تعویض بموقع شمع نقش بسیار اساسی در عملکرد و طول عمر خودرو شما را دارد.در این مقاله به سوال های مهم و اساسی پیرامون شمع خودرو می پردازیم.با ما همراه باشید.

  چرا شمع ها نیاز به تعویض دارند؟

  با گذر زمان، شمع ها به واسطه فشار و دمای بالای سیلندر کارایی خود را از دست می دهند.برای مثال فاصله بین دو الکترود زمین و منفی باعث ایجاد احتراق ناقص می شود،در نتیحه شمع قادر به تولید احتراق کامل در محفظه ی سیلندر نیست و باعث مصرف سوخت بیشتر و کاهش شتاب و قدرت خودرو می شود.

  چه موقع باید شمع ها را تعویض کرد؟

  بصورت کلی دو نوع شمع از نظر عناصر تولیدی با دوام و کم دوام وجود دارد.در شمع های مسی با پوشش ایتریم می بایست در بازه 20,000 تا 30,000 کیلومتر و در شمع های با عنصر پلاتینیوم و ایریدیوم بین 80,000 تا 100,000 کیلومتر در صورتی که موتور در شرایط خوبی قرار داشته باشد باید تعویض شوند.این اطلاعات می تواند در دفترچه شمع نیز موجود باشد.ولی در صورت کلی استاندارد تعویض به این قرار بود که در بالا بیان شد.

  old vs New Spark Plug
  مقایسه میان شمع کارکرده و نو
  نشانه های تعویض شمع چیست؟

  در بعضی از خودرو ها، شما ممکن است متوجه شوید که موتور مثل سابق به درستی استارت نمی خورد. ممکن است کمی بد راه برود و یا شتاب کمی داشته باشد، مخصوصا وقتی که موتور خودرو سرد است. شمع های فرسوده و آسیب دیده ممکن است باعث مشکل میزان مصرف بنزین شوند. اغلب،هیچ نشانه ای وجود ندارد تا این که یکی از شمع ها از کار افتاده  و باعث خرابی در سوخت موتور شود . خرابی در سوخت موتور یعنی سیلندر مورد نظر احتراق ناقص دارد. برای مثال، اگر یک سیلندر در یک موتور 4 سیلندره درست کار نکند، موتور با 3 سیلندر کار می کند. و اینگونه باعث بد کارکردن ، تکان و کمبود قدرت می شود و چراغ هشدار موتور چشمک می زند یا به صورت یکسره روشن می ماند.همچنین یک شمع فشار خیلی زیادی را بر روی سیستم برق رسانی خودرو وارد می کند چرا که نیاز به ولتاژ بیشتری نسبت به قبل است.

  آیا شمع های بادوام (ایریدیوم) ممکن است که بیش از زمان گفته شده نیز دوام بیاورند؟

  بله. ما دیده ایم که شمع های ایریدیوم بیشتر هم دوام آورده اند، اما شمع های معمولی (مسی) در مسافت های بالا تر دچار مشکل می شود. شمع های بادوام الکترود مقاوم تری دارند، اما آنها نیز از بین می روند زیرا کربن روی الکترود ها انباشته می شود.

  آیا می توانیم شرایط شمع را بررسی کنیم؟

  بله، ما در یک مقاله “12 نشانه عیب موتور با دیدن شمع” تمام نشانه های ظاهری شمع را با نشان دادن علایم به تفصیل بیان کرده ایم.

   اگر موتور دچار مشکل سوخت و یا کمبود شتاب و… باشد وضعیت ظاهری شمع ها را بررسی می کنند. شرایط شمع اطلاعات زیادی را به ما می دهد. برای مثال، اگر شمع دارای قسمت های چرب و سیاه باشد، نشان دهنده این است که روغن در محفظه احتراق وجود دارد.  وقتی این اتفاق می افتد که خودرو بین بازه های تعویض روغن، روغن می سوزاند یا وقتی بیشتر از خودرو برای طی مسافت های کوتاه استفاده می کنیم، و موتور فرصت پیدا نمی کند تا کاملا گرم شود. اگر این مشکل فقط بوسیله یکی از شمعها بوجود آمده باشد، این به این معنی است که مشکل فقط در همان سیلندر است.

  یکی از نشانه های شمع کثیف شده این است که موتور به درستی کار نمی کند درجا کار کردن یا عدم قدرت و سروصدا در سیلندر و در هنگام استارت سرد به درستی خودرو روشن نشود مشخصات بارز آن است، اما معمولا پس از احیا و رانندهگی در اتوبان درست میشود. شمعهای کثیف باید تعویض شوند. اما اگر همان مشکل دوباره ظاهر شد، مشکل از موتور خودرو است و باید موتور مورد بررسی و تعمیر قرار گیرد.اگر یک شمع مشکلات داغ شدن از خود نشان دهد یا ذوب شود، به این معنی است که سیلندر داغ می شود، یا مشکل از سیستم خنک کننده می باشد. در یک موتور با شرایط خوب، یک شمع هیچ مشکل ناشی از داغ شدگی را نشان نمی دهد.

  آیا همه شمع ها باید با هم عوض بشوند؟

  بله، معمولا شمع ها بصورت ست عوض می شوند.همچنین مهم است که شمع های جدید را قبل از جایگذاری بررسی کنید. اگر یک شمع جدید قبلا بر روی زمین سفتی افتاده باشد، عایق چینی ممکن است ترک برداشته باشد.به وضوح قابل دیدن است و حتما پیشنهاد می شود آن را بررسی کنید.

  Oil-on-Spark-Plug
  شمع رسوب روغنی
  آیا سیم (وایر) شمع ها نیز باید با شمع ها عوض شوند؟

  بله، معمولا توصیه می شود. شمع های فرسوده سیمشان خشک شده و شکننده می شود. البته، اغلب خودرو های جدید سیم شمع ندارند.

  آیا می توان شمع ها را تمیز کرد؟

  در خودروهای قدیمی، شمع ها را تمیز و فاصله بین الکترودها را تنظیم می کردند. در خودرو های جدید، شمعهای بادوام بالا قابل تعمیر و تمیز شدن نیستند و صرفا تعویض می شوند.

  کلیه مطالب توسط تیم کارشناسان یدک افزار تهیه شده است. کپی برداری برای مقاصد غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع می باشد.

  جستجو در مقالات

  نوشته های تازه

  برف پاک کن چیست؟

  برف پاک کن ابزاری  برای از بین بردن باران ، ذرات کثیفی و گاهی اوقات حتی برف و یخ از شیشه جلو اتومبیل

  ادامه مطلب »

  وظیفه شمع خودرو چیست؟

  شمع، روشنی بخش دنیای تاریک درون موتور قطعه ای کوچک با مسئولیتی عظیم به بزرگی تاریخ صنعت و تکنولوژی. از چرخش چرخ های صنعت

  ادامه مطلب »

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  یدک افزار
  ارسال از طریق واتس اپ

  برای رهگیری سفارشتان شماره سفارش و ایمیلی که درهنگام ثبت سفارش وارد کردید را در این قسمت وارد و کلید رهگیری را فشار دهید.

  عضویت در سایت